Mniszek lekarski

mniszek

Zdrowie zawsze było cenione w medycynie ludowej. Aby zachować zdrowie stosowano różne preparaty sporządzane z dostępnych roślin. Wychodzono na łąki i zbierano rośliny. Jedną z nich był mniszek lekarski, który był lekarstwem na różne dolegliwości. Liczne właściwości wilczego zęba dostrzeżono dawno temu, później odkryto działania niepożądane.
Rośliny są dobrem dla człowieka. Prawie każda roślina ma właściwości przydatne dla organizmu ludzkiego. Mniszek lekarski ma ich całe mnóstwo: działania żółciopędne, żółciotwórcze, antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne czy też hipolipidemiczne.

Wilczy ząb jest stosowany wszędzie tam, gdzie potrzeba walczyć z dolegliwościami bólowymi. Sprawdzi się w sytuacjach odkażających rany. Dobrze jest go stosować również profilaktycznie. Jego działania antyoksydacyjne przeciwdziałają nawet powstawania raka w organizmie człowieka. Oprócz tego wspomagają odchudzanie i wspomagają zdrowienie organizmu po ciężkich chorobach.

Olejki eteryczne jako produkt wytwarzany z mniszka lekarskiego służą medycynie estetycznej, mają właściwości prozdrowotne i stymulują organizm do wyzdrowienia. Nasmarowanie się olejkiem z mniszka lekarskiego skutkuje odbakteryjnieniem miejscowym, wzmocnieniem skóry witaminami C oraz B. Wzmacnia to nie tylko odporność ale również przyczynia się do zachowania urody na dłużej.

Płukanie gardła podczas jego zapalenia, właśnie wywarem z mniszka lekarskiego, dobrze wpływa na jego leczenie. Jego działania przeciwbakteryjne uaktywniają się na ścianie gardła, a przy okazji wytwarza się działanie przeciwzapalne. W ten sposób organizm człowieka w sposób zdrowy i naturalny chroni siebie przed drobnoustrojami.

Niepożądane skutki zażywania mniszka lekarskiego są bardzo nikłe. Rzadko spotykane a nawet krótkotrwałe. Zalicza się do nich bóle żołądka czy nadkwasotę. Jednakże warto wiedzieć, że takie skutki uboczne mogą być wyzwalane wówczas, gdy zażywa się wilczy ząb w nadmiernych ilościach, a do tego w długim okresie czasu.