W dobie konieczności zadbania o zwiększoną odporność organizmu na infekcje warto sięgnąć po skarb chińskiej medycyny – Cordyceps. Co ciekawe, w Chinach słyszano o nim już w Starożytności, do Europy dotarł zaledwie kilka dziesięcioleci temu.
Pochodzenie Cordycepsu
Cordyceps, albo inaczej maczużnik chiński, naturalnie występuje wysoko w Tybecie. Początkowo jadły go tylko zwierzęta, jednak ich opiekunowie szybko zauważyli związek między spożywaniem tej nieznanej jeszcze rośliny a dobrą kondycją fizyczną i zdrowotną zwierząt. Z czasem pasterze sami zaczęli robić napar z cordycpesu, zauważyli bowiem, że dzięki temu mniej chorują i lepiej znoszą trudne górskie warunki.
Naturalną koleją rzeczy cordycepsem zainteresowali się chińscy uczeni i medycy. Przez wieki stanowił cenną tajemnicę medycyny Dalekiego Wschodu.
Świat usłyszał o cordycepsie w dość przypadkowych i nieco zabawnych okolicznościach. Chińskie biegaczki, które włączyły go do swojej diety, podejrzewano stosowanie środków dopingowych.
Cordyceps pomoże uniknąć infekcji
Cordyceps ma zdolność pobudzania układu immunologicznego do bardziej wytężonej pracy. Dzięki temu organizm jest w stanie lepiej chronić się przed atakującym go zewsząd wirusom, grzybom, bakteriom i pasożytom. W ramach profilaktyki zaleca się przyjmowanie cordycepsu w postaci Fohow Oral Liquid już od początku sezonu jesiennego.
Cordyceps działa jak naturalny antybiotyk
Początki infekcji to także dobry moment, by sięgnąć po cordyceps. Preparat ten postrzegany jest jako naturalny antybiotyk i jako taki może być cennym wsparciem w zwalczaniu infekcji. Dzięki przyjmowaniu cordycepscu choroba może mieć łagodniejszy przebieg i trwać krócej. Nie oznacza to konieczności rezygnowania z konwencjonalnych sposobów leczenia się.
Cordyceps pomaga też w leczeniu poważniejszych schorzeń
Chociaż badania wciąż trwają, już teraz można powiedzieć, że to właśnie cordyceps najpewniej jest tym poszukiwanym przez zielarzy, nieco mitycznym, naturalnym lekarstwem na raka. Zauważono bowiem, że przyjmowanie go przez osoby borykające się z niektórymi typami nowotworów pozwoliło zaobserwować zahamowanie namnażania komórek rakowych. Mowa przede wszystkim o białaczkach, czerniaku i nowotworze płuc.
Niewykluczone, że w przyszłości cordyceps zostanie oficjalnie ogłoszonym lekarstwem na choroby związane z układem krążenia i układem oddechowym, a także hormonalnym. Pierwsze wyniki badań są bowiem bardzo obiecujące.